OPP, czyli Organizacja Pożytku Publicznego to organizacja pozarządowa, która otrzymała na mocy postanowienia sądu rejonowego status pożytku publicznego.
Organizacjami Pożytku Publicznego mogą być:
- stowarzyszenia
- fundacje
- stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego
- spółdzielnie socjalne
- organizacje kościelne
- kluby sportowe
Tylko i wyłącznie wyżej wymienione organizacje mogą mieć status OPP.
Wraz ze zdobyciem statusu pożytku publicznego, organizacja zyskuje różnorodne przywileje. Jednym z nich jest możliwość otrzymania 1% podatku, a także prawo nieodpłatnego informowania w mediach publicznych na temat działalności organizacji. Dzięki 1% pieniądze pochodzące z naszych podatków trafiają do najbardziej potrzebujących.
Jednak OPP to nie tylko przywileje. To także obowiązki wynikające z przestrzegania terminów i prowadzenia dokumentacji. Sprawozdawczość merytoryczna i finansowa są podstawą do utrzymania statusu pożytku publicznego.
Organizacja Pożytku Publicznego to chociażby organizacja pozarządowa, a także podmiot, który widnieje w art. 3 ust. 3 pkt 1 i 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2016 r. poz. 239, z późn.zm.), z zastrzeżeniem art.21. Oznacza to:
- osoby prawne i jednostki organizacyjne, które działają według przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w RP, o stosunku Państwa do innych kościołów oraz związków wyznaniowych, oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeśli ich cele statusowe znajdują się w obszarze prowadzenia działalności pożytku publicznego;
- spółki akcyjne oraz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a także kluby sportowe, które są także spółkami działającymi na podstawie przepisów ustawy o sporcie, które to spółki nie prowadzą działalności w celu zarobkowym i przeznaczają całość dochodu na realizację celów statutowych, a także nie przeznaczają zysku do podziału pomiędzy swych udziałowców, akcjonariuszy, a także pracowników.
Zostaw komentarz