jasne i ciemne strony prowadzenia stowarzyszeń
WIADOMOŚCI

Jasne i ciemne strony prowadzenia stowarzyszeń

Statystyki

Do powstania stowarzyszenia potrzebna jest grupa osób, którą łączą wspólne cele i zainteresowania. W Polsce jest zarejestrowanych w sumie ponad 100 tysięcy stowarzyszeń (nie licząc OSP), z czego działalność większości z nich jest związana ze sportem, turystyką, edukacją, kulturą oraz sztuką. Najwięcej stowarzyszeń funkcjonuje w województwie mazowieckim, a szczególnie w Warszawie. Pod względem ilości OPP dobrze wypada również Dolny Śląsk i Małopolska. Najmniej stowarzyszeń znajdziemy w województwie opolskim, lubuskim i podlaskim.

Jakie korzyści przynosi prowadzenie stowarzyszenia?

Do podstawowych cech każdego stowarzyszenia zalicza się dobrowolność, samorządność, trwałość oraz niezarobkowy cel. Przy zakładaniu stowarzyszenia nie trzeba uiszczać opłat za rejestrację czy wprowadzanie zmian w Krajowym Rejestrze Sądowym. Składki członkowskie stanowią w tym przypadku źródło dochodów, którym można rozporządzać w dowolny sposób. W przypadku stowarzyszeń nie ma obowiązku, aby co roku składać sprawozdanie finansowe. Stowarzyszenia mogą czerpać korzyści m.in. poprzez dotacje czy datki publiczne bądź darowizny.

Wady

Jakie są minusy prowadzenia stowarzyszeń? Z pewnością problem może sprawić już samo założenie stowarzyszenia, do czego niezbędnych jest siedmiu założycieli. Poza tym stowarzyszenie musi obowiązkowo powołać komisję rewizyjną (organ kontrolujący). Trudności może przysporzyć również ustalenie optymalnej składki członkowskiej. W niektórych przypadkach problemy w funkcjonowaniu stowarzyszeń wynikają z nieodpowiedniego zarządzania wieloosobowym zarządem. Trudności pojawiają m.in. z tego powodu, że nie wszyscy angażują się tak samo w wykonywanie powierzonych zadań.

Zostaw komentarz

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany