Współpraca OPP może przybrać formę:
- Sieci
Celem działania takiej sieci jest przede wszystkim wymiana informacji, a sieć funkcjonuje w oparciu o nieformalne zasady.
- Koalicji
Członkostwo w koalicji jest bardziej stabilne niż w sieci. W tym przypadku można mówić o dzieleniu się nie tylko informacjami, ale też zasobami.
- Federacji
Tworzą ją organizacje, które mają wspólny dalekosiężny cel. Federacja ma sformalizowaną strukturę i posiada osobowość prawną, a zasady jej działania są określone w formalnych dokumentach, takich jak m.in. statut. Federacja musi być zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym jako związek stowarzyszeń. Zasady określające powoływanie federacji można znaleźć w ustawie o stowarzyszeniach.
Jakie wyróżniamy rodzaje federacji?
- Branżowe
Koncentrują się wokół tego samego obszaru problemowego. Mogą być związane np. z pomocą niepełnosprawnym, ekologią czy pomocą społeczną.
- Terytorialne
Skupiają się wokół określonego terenu np. gminy, miasta lub województwa.
- Jednolite
Łączą je wspólne cele i standardy działania. Za przykład może posłużyć Związek Banków Żywności.
Jakie są główne cele działania federacji?
- Federacje muszą sprecyzować standardy działania członków np. poprzez uchwalenie karty etycznej.
- Lobbowanie, rzecznictwo na rzecz organizacji członkowskich, a także świadczenie usług dla organizacji członkowskich.
Do powstania federacji niezbędne są co najmniej trzy stowarzyszenia. Fundacje mogą należeć do federacji, ale nie są w stanie ich samodzielnie powoływać. Członkami federacji mogą zostać także osoby prawne, ale jeśli mają cele zarobkowe, to mogą być jedynie członkami wspierającymi.
Zostaw komentarz