przekaż 1 procent podatku
1 % PODATKU

1% podatku – Prawa i obowiązki

1% podatku, który otrzymują Organizacje Pożytku Publicznego, jest po prostu do wykorzystania. Ustawa o działalności pożytku publicznego nie określa jednoznacznie lub w sposób szczegółowy, na jaki konkretny cel ma zostać spożytkowana kwota pochodząca z podatków. Środki mają być po prostu spożytkowane na statusową działalność organizacji. Tylko OPP, które w określonym terminie przekażą do Departamentu Pożytku Publicznego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej sprawozdanie finansowe oraz merytoryczne mogą skorzystać z 1%. Pamiętajmy, że przekazanie 1% to możliwość, nie obowiązek. Jednak od dużej liczby tych magicznych 1, może się znacznie zmienić sytuacja wielu ludzi i zwierząt.

Komu można przekazać?

Polacy nie zawsze wiedzą, komu mogą przekazać 1% i jak to właściwie działa. Niektórzy przekazują swój podatek na te organizacje, które po prostu znają lub o nich słyszały. Jednak warto czasami zgłębić wiedzę i poszukać szerzej. Być może idea działania, którejś z organizacji zainteresuje podatnika znacznie bardziej, niż zasłyszana przy okazji. Dobra wiadomość jest taka, że każdego roku przybywa coraz więcej osób, które przekazują swój 1% różnorodnym organizacjom.

W ramach działania poszczególnych organizacji zakładane są także subkonta, ze wskazaniem np. konkretnych osób, działań, celów itp. Można więc bezpośrednio wspomóc określoną osobę, która potrzebuje środków finansowych na leczenie przewlekłej choroby, które może przerastać jej możliwości. Dzięki temu można dać komuś nie tylko wsparcie finansowe, ale także zapewnić mniejsze cierpienie i spokój, który wynika z zabezpieczenia finansowego na długoterminowy zakup środków farmakologicznych. Być może dzięki temu 1%, te osoby mogą na co dzień uczyć się, pracować, spędzać czas z rodziną, po prostu normalnie żyć bez obaw, że zabraknie im na podstawowe leczenie.

1% można przekazać także na ogólne cele statusowe całej organizacji. Przykładowo wspierając konkretną fundację dla zwierząt, przekazujemy swój podatek zarówno na jedzenie, opiekę, leczenie weterynaryjne, zabiegi i operacje oraz codzienną działalność, która niesie pomoc zwierzętom poszkodowanym przez człowieka.

Jak przekazać 1 %?

W ubiegłym roku już ponad 50% ogółu podatników zdecydowała się na przekazanie 1% podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego. Organizacji przybywa z roku na roku, a ich pełny spis można znaleźć bezpośrednio na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Każdego miesiąca roku kalendarzowego następuje aktualizacja. Jeśli podatnik ma zamiar przekazać swój 1% na konkretną organizację, powinien najpierw sprawdzić, czy nadal figuruje ona w spisie.

Procedura przekazania 1% jest bardzo prosta. W zeznaniu podatkowym należy podać numer KRS, czyli Krajowego Rejestru Sądowego wybranej przez nas organizacji, a następnie złożyć je we właściwym dla podatnika urzędzie skarbowym drogą pocztową, elektroniczną lub osobiście.

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany