Stowarzyszenie „Inicjatywa Dla Zwierząt”

Stowarzyszenie „Inicjatywa Dla Zwierząt” powstało w 2004 roku. Celem, który od początku nam przyświecał była pomoc zwierzętom. Powstaliśmy by pomagać tym, których prawa często są zapominane, pomijane, ignorowane… Zwierzęta nie mają niestety głosu by upomnieć się o swoje i w ciszy cierpią złe traktowanie. My chcemy być ich głosem i przypominać ludziom o obowiązkach jakie spoczywają na nich względem naszych braci mniejszych.

Stowarzyszenie tworzą ludzie w różnym wieku: od nastolatków do studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Łączy nas wspólna pasja jaką są zwierzęta. Kochamy je z całego serca i chcemy, by dzięki naszym działaniom były szczęśliwe a ich los łaskawszy.

W naszych działaniach skupiamy się głównie na pomocy psom i kotom, ale nie jest nam obojętny los koni, krów czy świń. Zdarza nam się pomagać królikom, bocianom, a nawet bobrom. Przeprowadzamy liczne interwencje, w wyniku których ratujemy okrutnie traktowane zwierzęta. Pomagamy również właścicielom, których nie stać na leczenie swoich pupili. Organizujemy sterylizacje, kastracje, pomoc weterynaryjną. W szkołach spotykamy się z dziećmi i młodzieżą w różnym wieku, rozmawiamy o zwierzętach i staramy się kształtować właściwą postawę wobec nich, uczulić najmłodszych na ich krzywdę, wzbudzać empatię.

Zdajemy sobie sprawę, że to co robimy, to trudne i obciążające psychicznie zadanie. Wiemy jednak, że nasza misja jest bardzo ważna i nie możemy zaprzestać działać… nie chcemy tego zrobić.

Dnia 20.02.14 roku w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Zielonej Górze Stowarzyszenie „Inicjatywa dla Zwierząt” odebrało statuetkę Lubuskiego Anioła Roku 2013 nadaną przez Kapitułę „Lubuskiego Anioła Roku”2013. Komisja w składzie: Maria Miłuch społeczniczka, przewodnicząca Społecznej Rady ds. osób niepełnosprawnych; Eugeniusz Kurzawa Gazeta Lubuska, Paulina Nodzyńska Gazeta Wyborcza; Romek Awiński Radio Zielona Góra; Monika Zapotoczna RTV Lubuska; Aleksandra Piechowska Radio Plus; oraz Grzegorz Hryniewicz inicjator plebiscytu postanowili przyznać tytuł „Lubuskiego Anioła Roku” Stowarzyszeniu w kategorii Instytucja.

Obecnie zielonogórskie schronisko to miejsce, w którym przywracamy nadzieję porzuconym i skrzywdzonym zwierzętom.

Od 2010 roku zarządza nim Stowarzyszenie „Inicjatywa dla Zwierząt” i od tego czasu staramy się mierzyć wysoko i dorównać najlepszym placówkom tego typu w Polsce. Naczelną wartością dla nas jest dobro zwierząt i to właśnie dla nich podjęliśmy tę trudną pracę.

Wszyscy pracownicy schroniska to miłośnicy zwierząt, którzy wiedzą jak z nimi postępować i co robić, by pomóc im oswoić się z nowym miejscem. Zdajemy sobie sprawę z tego jak traumatycznym miejscem jest dla zwierząt schronisko i robimy wszystko, by złagodzić te negatywne uczucia. Przeprowadziliśmy szereg remontów w celu podniesienia standardu życia zwierząt w schronisku.

Stowarzyszenie „Inicjatywa dla Zwierząt” przeprowadza wiele akcji promujących adopcje podopiecznych schroniska oraz edukujących z zakresu odpowiedzialnej opieki nad zwierzętami:

• „Psu na budę” – akcja organizowana od 10 lat, skierowana do szkół i przedszkoli, polegająca na zbieraniu darów dla zwierzaków ze schroniska – placówki konkurują ze sobą o tytuł „Zwierzoluba” i statutkę;
  • „Paczka dla zwierzaczka” – coroczna świąteczna akcja mająca na celu przypomnienie, że w najbardziej rodzinnym okresie roku wiele zwierząt cierpi samotność, można im ją umilić przynosząc jakiś podarunek, zabierając na spacer, a najlepiej – adoptując;
  • „Wyślij SMS-a do domu!” – akcja promująca adopcję Szukających Miłości Staruszków, czyli dojrzałych psów – w ramach akcji każdy adoptujący dostaje wyprawkę i gwarancję pomocy w leczeniu zwierzaka, gdyby zaszła taka potrzeba;
  • „Nasze oswojone”, „Nasz przyjaciel ma cztery łapy” – akcja edukacyjna w szkołach i przedszkolach, a także lekcje plenerowe na terenie schroniska;
  • „Z psami pod palmami” – charytatywna impreza plenerowa, połączona z wieloma atrakcjami: pokazami tresury, poradami weterynaryjnymi, koncertami, podczas której zbieramy pieniądze na rzecz schroniska;
  • organizujemy zawody Dog Walking, w których wziąć udział mogą wszyscy miłośnicy zwierząt. Oczywiście na konkurs można zabrać też psa ze schroniska;
  • bierzemy udział w wielu audycjach radiowych (radio Zielona Góra, Index, Eska, Plus, Złote Przeboje), telewizyjnych (RTV Lubuska i TVP Gorzów Wlkp), często jesteśmy obecni w prasie (Gazeta Wyborcza, Gazeta Lubuska); na antenie Radia Plus Zielona Góra współprowadziliśmy program „Zwierzyniec” w trakcie którego poruszaliśmy wiele istotnych kwestii dotyczących zwierząt i promowaliśmy adopcje;
  • „Amnestia dla skazanych na dożywocie” – akcja, która ruszy w tym roku mająca na celu ratowanie psów łańcuchowych – pod pewnymi warunkami ustalonymi z właścicielem, będziemy budować boksy dla psów uwiązanych;
  • od zeszłego roku staramy się o poprawę warunków wolno bytujących kotów na zielonogórskich osiedlach: edukujemy społeczeństwo z zakresu pożytków, jakie przynoszą te zwierzęta; współpracujemy z lokalnymi karmicielami kotów; stawiamy budki;
  • administrujemy portalem „Zbiórka na Burka”, dzięki któremu już samo klikanie pomaga psiakom; za jego pomocą promujemy też adopcje naszych podopiecznych i zbieramy fundusze na leczenie zwierząt, lekarstwa czy inne potrzeby;

Stowarzyszenie „Inicjatywa Dla Zwierząt”

pl. Słowiański 17/3,

LUBUSKIE