Fundacja ISKIERKA

Fundacja ISKIERKA od 2006 roku działa na rzecz dzieci z chorobą nowotworową oraz ich rodzin. Opiekujemy się podopiecznymi leczącymi się głównie w czterech specjalistycznych ośrodkach onkologii dziecięcej w Polsce: Chorzowie, Katowicach, Rzeszowie i Zabrzu.

Wspieramy także rodziny w sytuacji, gdy dziecko musi rozpocząć terapię za granicą, organizując akcje pomocowe i pomagając w kwestiach formalnych. Zapewniamy chorym dzieciom dostęp do leków, sprzętu medycznego, różnorodnych form terapii i rehabilitacji. Poprzez organizowane na oddziałach warsztaty arteterapeutyczne oraz remont oddziałów szpitalnych dbamy o komfort hospitalizacji, gdy rzeczywistość szpitalna na długie miesiące staje się drugim domem.

Obok tego cały czas staramy się dawać radość, upust dziecięcej fantazji i ciekawości świata oraz siłę w walce o to, co w życiu najważniejsze.

Historia

Piękne pomysły zrodziły się ”z” a może raczej na przekór ogromnej traumie, jaką jest choroba dziecka. Jolanta Czernicka-Siwecka w 2003 roku usłyszała diagnozę u swego kilkuletniego syna: ostra białaczka szpikowa.

Miesiące spędzone w zabrzańskiej klinice, dotychczasowe życie „wywrócone do góry nogami”, lęk, bunt i chwila, w której podjęła decyzję, że trzeba walczyć. Wykorzystując swoje kompetencje zawodowe, trenerskie i szkoleniowe, wymyśliła Oskarowi specjalny program bazujący na pozytywnym nastawieniu do własnej choroby i zamianie leczenia w rodzaj zabawy. Wyobrażał sobie, na przykład, że jest generałem a jego krwinki czerwone są żołnierzami. Musi ich mieć jak najwięcej, żeby pokonać wroga.

Gdy miał dobre wyniki, wybierali się np. na weekend w góry, aby nabrać dystansu, siły i motywacji na kolejne etapy leczenia. Pojawiały się pierwsze rezultaty, nadzieja i jeszcze większa siła do dalszej walki. Bardzo długie rozmowy z synem, wymiana doświadczeń z innymi rodzicami, personelem medycznym oraz innymi dziećmi sprawiły, że zaczął rodzić się pomysł, aby w podobny sposób pomagać innym. Tym samym od początku 2005 roku na Oddziale Kliniki Pediatrii Onkologii i Hematologii Dziecięcej w Zabrzu zaczęły się dziać niesamowite rzeczy.

Rok wspólnych przedsięwzięć, czasem pozornie niemożliwych do zrealizowania, angażujących dzieci, rodziców, wolontariuszy i inne środowiska zaowocował powołaniem w 2006 roku Fundacji ISKIERKA.

TO ISKIERKA NADZIEI, ENTUZJAZMU I ODWAGI
TO ZAANGAŻOWANIE I ARTYSTYCZNE ZACIĘCIE PODCZAS WARSZTATÓW PLASTYCZNYCH